Obavijesti‎ > ‎

Fantastični svijet Ivane Brlić-Mažuranić i braće Grimm

objavio 26. svi 2015. 04:44 hrvatska nastava Stuttgart

U petak, 22. svibnja, u Centru hrvatske nastave održala se druga etapa projekta „Fantastični svijet“ s nastavnim mjestima Göppingen i Esslingen am Neckar te sa Osnovnom školom „Ljudevit Gaj“, Mihovljan iz Republike Hrvatske. Mali znalci i knjigoljupci iz Esslingena i Göppingena odmjerili su svoje snage s Mihovljanskim knjigoljupcima u poznavanju djela Ivane Brlić-Mažuranić, Priče iz davnine, na hrvatskome jeziku, kao i u poznavanju djela braće Grimm na njemačkome jeziku. Prije samog početka natjecanja, naši mali znalci hrabro i spremno su se predstavili svojim učenicima suparnicima iz Hrvatske na hrvatskome jeziku, a mihovljanski znalci smjelo i odlučno predstavili su se na njemačkome i hrvatskome jeziku. Učenici su na taj način primijenili aktivno korištenje dvojezične kompetencije govora i utvrđivali leksik kojim se služe u formalnim i informalnim situacijama. Uslijedilo je odmjeravanje znalačkih snaga raspoređenih u pet kvizova koji su izrađeni u Web 2.0 alatu Zondle Team Play, a sama pitanja izradili su učenici iz Mihovljana, Esslingena i Göppingena za svoje suparnike. Učenici 4. razreda odmjerili su svoje snage u kvizu Šuma Striborova, te na veliko zadovoljstvo, s jednakim brojem bodova za ekipe Mihovljan, Esslingen i Göppingen, dobili smo troje pobjednika. Znalci Esslingena, Filip Trupković i Anaida Hofmann, ali i znalci Göppingena, Roko Šestan i Emilija Martinčić, za osvojeno prvo mjesto osvojili su nagradu, književno djelo Hrvoja Hitreca, Humandel. Učenici 5. i 6. razreda okušali su se u poznavanju bajke Regoč. Pobjedu su odnijeli učenici iz Mihovljana, dok je Antonio Marić iz Göppingena, za osvojeno 2. mjesto osvojio književno djelo Melite Rundek, Psima ulaz zabranjen. Učenici 7. i 8. razreda natjecali su se u poznavanju bajke Kako je Potjeh tražio istinu. Još jednom smo na obostrano zadovoljstvo imali dvoje pobjednika, ekipu iz Mihovljana i učenicu 8. razreda, Ninu Mariu Butorac iz Esslingena, koja je osvojila književno djelo Hrvoja Htireca, Smogovci u ratu. Naši najmlađi knjigoljupci, polaznici predškole, 1., 2. i 3. razreda odmjerili su svoje znanje s učenicima 7. i  8.razreda iz Mihovljana u poznavanju bajki braće Grimm, Crvenkapice i Ivice i Marice (Rotkäppchen und Hänsel und Gretel) na njemačkome jeziku. Pobjedu je odnio Tim 1 iz Mihovljana, 2. mjesto osvojio je Tim 2 iz Mihovljana, 3. mjesto osvojio je Esslingen, a 4. mjesto osvojio je Göppingen. Za osvojeno 3. mjesto, Marin i Mateo Kadoić i Fabian Trupković iz Esslingena, kao i za osvojeno 4. mjesto, Stefania Trbara i Sara Šestan iz Göppingena, osvojili su književno djelo Sunčane Škrinjarić, Kako sanjaju stvari. Svi sudionici natjecanja osvojili su utješne nagrade. Knjigoljupci iz Mihovljana imali su mnogo pitanja za učenike iz Esslingena i Göppingena, kao i naši mali znalci za njih, te je nakon međunarodnog kviza uslijedila videokonferencija u Web 2.0 alatu Skype na hrvatskome  i njemačkome jeziku. Postavljala su se mnoga zanimljiva pitanja (Je li vaša učiteljica stroga?, Je li učenje hrvatskog jezika teško? Je li učenje njemačkog jezika teže?, Koje krajeve u Hrvatskoj posjećujete i koji su vam se najviše svidjeli? ), pale su i prve simpatije pa čak i pitanja poput „Imaš li simpatiju, dečka ili curu?“. Cilj samog projekta bio je jačati hrvatske i njemačke jezične kompetencije, poticati razvoj dvojezičnosti, razvijati informacijsku pismenost učenika, upoznati učenike s djelima hrvatskih i njemačkih poznatih književnika iz područja fantastične književnosti, kao i poticati ljubav prema knjizi i čitanju djela napisanih na hrvatskome jeziku. Fotografije možete pogledati ovdje: Fantastični svijet Ivane Brlić-Mažuranić i braće Grimm 2, Stuttgart 2015.